12 Eylül’de idam yağdıran hakim Memleket Partisi adayı

Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in başta olmak üzere bazı milletvekili adaylarının Millet İttifakı kontenjanından CHP listelerine girmesine yönelik eleştiriler sürerken, bu durumu en çok dile getiren isimlerden Muharrem İnce’nin genel başkanı olduğu Memleket Partisi’nin Ankara 2. bölge 2. sıra adayının geçmişi de gündeme geldi.

Birgün’ün haberine göre Memleket Partisi’nin aday gösterdiği tartışmalı isim Mehmet Berber.

‘Yargıtay Onursal Daire Başkanı’ unvanı bulunan, daha önce Ankara 6’ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde görevli bir hakim olan Berber, 12 Eylül döneminde Devrimci Yol davasında onlarca sanığa defalarca kez idam ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları verdi. Berber kariyeri boyunca çok sayıda 18 yaşından küçük devrimciye de neredeyse yaşları kadar cezalar verdi.

İDAM CEZASI ALAN AKÇAM: BİLİNÇLİ TERCİH

Devrimci Yol davasında Berber’in idam cezası verdiği isimlerden olan Cahit Akçam, adaylığa tepki gösterdi. “Seçilip seçilemeyeceği hiç önemli değil. Önemli olan böyle bir insanın aday olarak gösterilmesidir. İttifakın dayattığı bir adaylık da değil, Sadullah Ergin gibi. O parti tarafından bilinçli olarak tercih edildi” diyen Akçam şunları söyledi: “Mehmet Berber, 12 Eylül mahkemelerinin vermekten imtina ettiği kararları verdi. Onların bile az cezalar verdiği sanıklara idam cezası verdi.

İdam cezasının kaldırılmasına ramak kala bile bu cezaları yağdıran bir kişidir kendisi. Sanıklar ve avukatlarının uyarılarına uygun olarak dosyalar Yargıtay’a gittiğinde, dosyanın kapağını bile açılmadan iade ediliyordu zaten. Berber, 12 Eylül mahkemelerine rahmet okutacak şiddet sever yanını bu koşullarda da devam ettirdi ve mahkemede önemli evrakların kaybolduğunu bildirmemize rağmen bu kez müebbet hapis cezaları verdi. O cezalar da zaten zaman aşımı sınırındaydı. Bu isim, 12 Eylül’ü sürdürme konusunda özel bir misyon üstlenmiştir. Hukuk dışılık örneği ile tarihe geçmiştir. Bu gibi insanların merkez sol olma iddiasında olan bir partide aday olarak gösterilmesi, o parti adına da büyük bir utanç sebebidir.” (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir