Biden teknoloji liderleri ile ”yapay zekayı” görüştü

Aralarında Google, Microsoft, OpenAI ve Anthropic’in de bulunduğu büyük teknoloji şirketlerinin üst düzey yöneticileri, yapay zeka ile ilgili acil konuların görüşülmesi için Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Biden yönetimindeki yetkililerle Beyaz Saray’da bir araya geldi.

Reuters’a konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, toplantıya “uğrayan” Biden’ın da ChatGPT’yi kullandığını söyledi. Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, “Biden, ChatGPT hakkında kapsamlı bir şekilde bilgilendirildi ve bunu denedi” dedi.

Perşembe günü yapılan iki saatlik toplantıda Google’dan Sundar Pichai, Microsoft’tan Satya Nadella, OpenAI’den Sam Altman ve Anthropic’ten Dario Amodei’nin yanı sıra Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve Biden’ın Özel Kalem Müdürü Jeff Zients, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Ulusal Ekonomi Konseyi Direktörü Lael Brainard ve Ticaret Bakanı Gina Raimondo gibi yönetim yetkilileri yer aldı.

YENİ DÜZENLEMELERE DESTEK VERİLECEK

Harris yaptığı açıklamada teknolojinin yaşamları iyileştirme potansiyeline sahip olduğunu ancak güvenlik, mahremiyet ve sivil haklar konularında endişelere yol açabileceğini söyledi. Baş yöneticilere yapay zeka ürünlerinin güvenliğini sağlamak için “yasal sorumlulukları” olduğunu ve yönetimin yapay zeka konusunda yeni düzenlemeler geliştirmeye ve yeni mevzuatı desteklemeye açık olduğunu söyledi.

Toplantı öncesinde OpenAI’den Altman gazetecilere yaptığı açıklamada Beyaz Saray’ın bu işi “doğru yapmak” istediğini söyledi.

Biden’ın yeniden seçileceğini açıklamasından kısa bir süre sonra Cumhuriyetçi Ulusal Komite, tamamen yapay zeka görüntüleriyle oluşturulmuş ikinci bir Biden döneminde distopik bir gelecek içeren bir video hazırladı. Yapay zeka teknolojisi yaygınlaştıkça bu tür siyasi reklamların daha da yaygınlaşması bekleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri düzenleyicileri, Avrupa hükümetlerinin teknoloji düzenlemeleri ve derin sahtecilik ve yanlış bilgilendirme konusunda güçlü kurallar oluşturma konusunda benimsediği sert yaklaşımın gerisinde kaldı.

“Bunu bir yarış olarak görmüyoruz” diyen üst düzey yetkili, yönetimin konuyla ilgili olarak ABD-AB Ticaret ve Teknoloji Konseyi ile yakın bir çalışma içinde olduğunu da sözlerine ekledi.

Nisan ayında ABD Başkanı Joe Biden, yapay zekanın tehlikeli olup olmadığının henüz belli olmadığını kabul etmişti.

Ayrıca teknoloji şirketlerinin ürünlerinin güvenli olmasını sağlama sorumluluğu olduğunun altını çizmişti.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir