Mahkemeden Vali kararı

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Gökova Meclisi, Akyaka’ya yapılması planlanan çevre yolu için Muğla Valisi Orhan Tavlı ve Orman Bölge Müdürü hakkında suç duyurusu bulundu. Vali Orhan Tavlı ve Orman Bölge Müdürü hakkındaki soruşturma izni talebini Muğla Valiliği reddetti.

Gökova Meclisi, valiliğin bu kararını İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne taşıdı.

Muğla Valiliği’nin internet sitesinde, 11 Aralık 2021 tarihinde, Muğla Valisi Orhan Tavlı, Ula Kaymakamı Baha Başçelik ve AKP’li Ula Belediye Başkanı Özay Türkler’in Akyaka’da yapılması planlanan çevre yolu güzergahında inceleme gezisi yaptıkları haberi yer almıştı.

Haberde, projenin Muğla Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı desteği ile Ula Belediyesi tarafından yapılacağı belirtilmişti. MUÇEP Gökova Meclisi, çevre yolunun yapılacağı alanın ‘kesin korunacak hassas alan’ statüsünde olduğu, geçeceği orman alanlarında yangın tehlikesi ve çevre kirliliği yaratacağı gerekçesiyle projeye karşı çıkmıştı.

MUÇEP üyeleri, 5 Nisan’da Muğla Valiliği ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. MUÇEP Gökova Meclisi Eş Sözcüsü Serdar Denktaş, suç duyurusuyla ilgili kendilerine yanıtta, Orman Bölge Müdürlüğü’nde çalışan iki kişi hakkında inceleme yapıldığının, Vali Orhan Tavlı ile ilgili herhangi bir inceleme yapılmadığının belirtildiğini açıklamıştı.

Denktaş, Vali Orhan Tavlı’nın kendisi hakkındaki suç duyurusunu da kendisinin incelediğini ve bunun da usule aykırı olduğunu söylemişti. Serdar Denktaş, bu nedenle İzmir Bölge İdare Mahkemesi’ne itirazda bulunduklarını bildirmişti.

İzmir Bölge İdare Mahkemesi, itiraza ilişkin 24 Ocak’ta aldığı kararlarla Muğla Valiliği’nin suç duyurusu üzerine aldığı kararı kaldırdı.

“OBJEKTİFLİĞE UYGUN DEĞİL”

Mahkemenin kararında, “Muğla Valisi’nin de şikayet kapsamında olduğu ve aynı makamın itiraza konu kararı imzaladığı görülmekte olup buna göre, muhatap tutulduğu iddialar hususunda diğer kamu görevlileri hakkında soruşturma iznine dair idari tasarrufta bulunmasının objektifliğe uygunluk taşımadığı ve bu durumun kabul edilemeyeceği açıktır” denildi.

Aynı kararda, “İtirazların kabulüne, itiraza konu kararın kaldırılmasına, belirtilen hususlar dikkate alınarak ilgili merci tarafından soruşturma izni verilmesi veya verilmemesi konusunda bir karar verilmek ve kararımızın tüm taraflara tebliği sağlanmak üzere dosyanın Muğla Valiliği’ne iadesine, 24.01.2023 tarihinde oybirliği ile kesin karar verildiği” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir