İslam İşbirliği Teşkilatı’ndan Hamas’a mesaj ve Türkiye’de konferans önerisi: “Filistin’in tek meşru temsilcisi FKÖ’dür!

T24 Haber Merkezi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Suudi Arabistan’ın Cidde şehrinde düzenlenen, İİT-Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi Dışişleri Bakanları Konseyi toplantısına katıldı. Konseyde kabul edilen kararda, Türkiye’nin önerisi üzerine uluslararası barış konferansı düzenlemesi çağrısı yapılarak garantörlük mekanizması vurgusu yapıldı. Kararda ayrıca “FKÖ’nün (Filistin Kurtuluş Örgütü) Filistin halkının tek meşru temsilcisi olduğu” vurgulandı. İslam İşbirliği Teşkilatı’nda yaptığı konuşmada İsrail’in insani yardımı bir silah olarak kullandığını söyleyen Fidan, Bu tek taraflı bir eylem dahi olsa Gazze konusunda derhal harekete geçmemiz yönünde büyük bir beklenti var” açıklamasında bulundu.

Bakan Fidan, Cidde’de İİT-Arap Ligi Olağanüstü Ortak Zirvesi Olağanüstü Dışişleri Bakanları Konseyi’ne katıldı.

İslam İşbirliği Teşkilatı’nda konuşan Fidan, “Bu tek taraflı bir eylem dahi olsa (Gazze konusunda) derhal harekete geçmemiz yönünde büyük bir beklenti var” açıklamasında bulundu. Fidan ayrıca, “Gazze’nin etrafındaki abluka kırılmalı, şu anda bu yapılmalı. Hepimiz İsrail’in insani yardımı savaşta bir silah olarak kullandığını biliyoruz” ifadelerini kullandı.


Fotoğraf: AA

Kabul edilen kararın içeriği şöyle:

-DBK karar taslağında güçlü kınamalar yer aldı. 7 Ekim’den bu yana 12 bin 650’si çocuk, 8 bini kadın olmak üzere 30 bin 400 Filistinlinin katledildiğine dikkati çeken kararda, somut sonuçlara da yer verildi.

-Türkiye’nin önerisi üzerine ihtilafın çözümünü teminen uluslararası barış konferansı düzenlenmesi çağrısı yapıldı, bu çerçevede olası bir anlaşmanın uygulanması için garanti mekanizmasına olan ihtiyacın altı çizildi.

-Filistinli siviller için pratik ve etkin korumaya yönelik bir mekanizma oluşturulması gerektiğinin altı çizildi

-İsrail’in başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası teşkilatlara üyeliğinin askıya alınması çağrısında bulunuldu.

-11 Kasım 2023 tarihinde düzenlenen “İİT-AL Zirvesi”nde yetkilendirilen, Türkiye’nin yanı sıra, Suudi Arabistan, Filistin, Ürdün, Mısır, Katar, Endonezya ve Nijerya’dan oluşan temas grubunun uluslararası girişimleri takdir edilerek bu girişimlerin sürdürülmesi çağrısında bulunuldu.

-UNRWA’nın önemine dikkat çekildi, UNRWA’ya mâli katkısını kesen ülkeler kınanarak, söz konusu ülkeler bu karardan vazgeçmeye çağırıldı.

-Türkiye ev sahipliğinde 24 Şubat 2024 tarihinde düzenlenen İİT Olağanüstü Enformasyon Bakanları Toplantısı’na atıf yapılarak, nihai bildirge kararlarının uygulanmasının gerekliliği vurgulandı.

-İİT üyesi devletler, muhatap Filistin’in, BM’ye tam üye olabilmesi yönündeki çabaları destekleme çağrısı yineleyerek, Filistin’i tanımayan ülkelerin Filistin’i tanıması talep edildi.

-UAD’nin aldığı ihtiyati tedbir kararının memnuniyetle karşılandığı bildirilerek, konuya ilişkin UAD nezdindeki başvurusu sebebiyle Güney Afrika’ya teşekkür edildi. İİT üyesi devletler davaya müdahil olmaya teşvik edildi.

-İsrail’in savaş sonrası senaryoları kınandı ve reddedildi.

-İsrail soykırımdan sorumlu tutularak doğrudan veya dolaylı olarak bu suça iştirak eden tüm devletler uyarıldı. Bu çerçevede Nikaragua tarafından UAD nezdinde atılan adım takdir edildi.

-FKÖ’nün Filistin halkının tek meşru temsilcisi olduğu vurgulandı.

-Acil ve koşulsuz ateşkes çağrısında bulunuldu.

-Gazze’ye yardımların ulaştırılması için insani koridorun açılması talebi tekrar edildi.

-Filistin halkının zorla yerinden edilmeleri girişimleri kategorik olarak reddedildi.

-Arap-İslam âlemi Ramazan ayında (uluslararası teşkilatlarla iş birliği halinde) Gazze’ye yardım ulaştırmaya çağırıldı.

-Üye devletlerine İsrail’in Filistin halkına yönelik saldırganlığını durdurulması için gerekli görülen tüm adımları atmaları yönünde acil çağrıda bulunuldu.

-İsrail’in UAD’nin ihtiyati tedbir kararlarını uygulamaması kınandı.

-BM Genel Sekreteri’ne, İsrail’i, çocuklara karşı işlediği ihlaller sebebiyle, (BM Genel Sekreterinin “Çocuklar ve Silahlı Çatışmalar Yıllık Raporu”nun ekindeki) kara listeye alması çağrısında bulunuldu.

-Üye devletler İsrail’i durdurmak için, yaptırımlar dahil olmak üzere, gerekli tedbirleri almaya, İsrail’e silah ve mühimmat satışının durdurmaya, limanlarını ve hava sahalarını İsrail’e silah sevkiyatlarına kapatmaya çağırıldı.

– Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM) savcısının, İsrail’in işlemekte olduğu savaş ve insanlık suçlarına yönelik soruşturmasını hızlandırması çağrısında bulunuldu.

-Güney Afrika, Komorlar, Cibuti, Bolivya, Bangladeş, Venezuela, Şili ve Meksika’ya Filistin’deki durumu UCM’ye taşımaları nedeniyle teşekkür edilerek, UCM’ye taraf olan İİT üye devletlerinin Filistin’de işlenen suçları UCM’ye taşımaları çağrısında bulunuldu.

-İİT Genel Sekreterliği Hukuk İzleme Birimi, işlenen savaş suçları nedeniyle İsrail’e dava açılabilmesine yönelik hukuki yolları araştırmaya, söz konusu suçları incelemeye, ayrıca genel sekreterlik bünyesinde suçlulara yaptırım uygulanabilmesini teminen bir sistem ihdas edilmesi yönünde atılabilecek somut adımlara ilişkin rapor ve öneriler hazırlamaya çağırıldı.

-Yerleşimlerce gerçekleştirilen eylemler terörizm olarak nitelendirilerek, uluslararası toplumdan yerleşimcilerin terör listesine alınması çağrısında bulunuldu. Ayrıca yerleşimcilere yönelik ticaret ve vize yaptırımları dahil olmak üzere gerekli tedbirlerin alınması gerektiğinin altı çizildi.

-İsrail’in güney Lübnan’daki askeri saldırıları kınandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir