Spor yazarlarından derbi yorumları!

Spor yazarları Beşiktaş-Galatasaray derbisi hakkında tahminlerini ve yorumlarını yazdı.

İşte yazarların o yazıları:

“AVANTAJ BEŞİKTAŞ’TA”

Ali Gültiken/Sabah: “Şu andaki konjonktür, psikolojik olarak Beşiktaş’ın lehine döndü. G.Saray’ın hem Avrupa hem de kupadan elenmesi, ciddi bir sorun. Şu anda yalnızca lig hedefi kaldı. Bu kayıpların baskısını bundan sonra ligde daha çok hissedeceklerdir. Lig maçlarındaki baskı, onların oyununa da bundan sonrası için negatif etki yansıtır. Kadro olarak hâlâ etkili bir kadroları var. Bu önemli. Ama daha da önemlisi, ligde güven duygusu ile birlikte ortaya çıkan motivasyondur. Beşiktaş, hâlâ yeni bir süreci yaşıyor. Bu dönem itibarı ile yeni oyuncularla beraber yeni bir oyunu da oluşturmaya çalışıyor. Beşiktaş’ın gol yemeden son 4 maçta yoluna devam etmesi, oldukça olumlu bir gelişme. Bunun yanında oyun gelişimi de bekleniyor. Süreç içinde ortaya çıkacağını göreceğiz. Galatasaray karşısında dengeli ve savunmayı ön planda tutan oyunu öncelikli tercih olarak göreceğiz.”

“KAYBETMEK TRAVMA YARATIR”

Levet Tüzemen/Sabah: “Avrupa’dan ve Türkiye Kupası’ndan elenmek G.Saray gibi büyük bir takıma yakışmadı. Yönetim sezon başı pahalı transferler yaparken hedef, UEFA’da finale yürümek, Türkiye Kupası’nı kazanıp, ligde şampiyon olmaktı. Pahalı transferler maalesef tutmadı ve yeterince katkı sağlamadı. Şimdi G.Saraylı oyuncular sadece lig şampiyonluğunu kovalayacaklar. Santos’un Beşiktaş’ı, önce gol yememek üzerine oynuyor, bir gol kıstırırsa skoru korumaya çalışıyor. Okan Buruk eğer Beşiktaş’ı yenmek istiyorsa, “Ben oyunumu oynarım, rakip ne oynarsa oynasın” anlayışı ile hareket etmemeli. Çünkü Beşiktaş derbisi zihinsel ve psikolojik olarak stratejik bir değer kazandı. G.Saraylı oyuncular sakin, sabırlı, dikkatli davranmalı. Takım savunmasına tüm oyuncular destek vermeli. Eğer Galatasaray, Beşiktaş derbisini kazanırsa şampiyonluk yolunda dev bir adım atar. Yaşanacak kayıp, psikolojik bir travma yaratabilir.”

“BEŞİKTAŞ FAVORİ”

Oktay Derelioğlu/Takvim: “İki takım arasındaki puan farkı bu kadar olmamalıydı. Sezon başından beri Beşiktaş’ta yaşanan yönetim ve teknik direktör değişikleri, takım içi dengelerin bozulması, oyunda ahengin kaybolması Siyah-Beyazlılar’ı yarıştan erken kopardı. Derbide favori olarak gördüğüm takım Beşiktaş… Siyah-Beyazlılar için şeref ve haysiyet maçı olacaktır. Üçüncülüğü kovalayan Beşiktaş sahasında Avrupa’dan ve kupadan elenmiş Galatasaray’ı yenmek isteyecektir. Beşiktaş adına Semih’in ön plana çıkacağını düşünüyorum.”

“KAZANIRLARSA %51 ŞAMPİYON”

Evren Turhan/Takvim: “Galatasaray bu sezonun en önemli maçına çıkıyor. Galatasaray bu maçı kazanırsa yüzde 51 şampiyon diyebiliriz. Puan kaybederse de avantajını kaybetmiş olur. Sonuçta Fenerbahçe, Galatasaray deplasmanına çıkacak. Son 1 haftada 2 kupadan elenmesi Galatasaray’ı etkileyebilir. Okan Buruk’un derbiye kadar takımı toparlayacağını düşünüyorum. Okan hoca teknik direktörlüğünü konuşturacaktır.”

“KAYBEDERLERSE CİDDİ ELEŞTİRİLİRLER”

Ahmet Akcan/Takvim: “Bir takımı favori göstermek için henüz erken. Beşiktaş, Galatasaray’dan daha önce oynadığı ve kazandığı için derbiye moralli hazırlanıyor. Son dönemde de yükselişte. Galatasaray ise kötü bir oyun sonrası elendi. Moral bozukluğunu atması lazım. Okan Buruk’un dünkü kötü performansın nedenlerini analiz edip hafta sonu gerekli hazırlıkları yapması lazım. Galatasaray kaybedip Fenerbahçe kazanırsa liderlik el değiştirecek. Bunun sonucunda da yönetim teknik heyet ve futbolcular ciddi şekilde eleştirilecektir.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir